چگونگی ضبط آموزش تصویری در اوبونتو

اگر اهل تولید محتوا باشید، میدونید که این کار چقدر سخت و زمان‌بر هست. به همین علت سعی کردم این موضوع رو ایجاد کنم تا هم نحوه ضبط آموزش‌ها رو بگم و هم ابزار‌هایی که استفاده میکنم رو توضیح بدم.

من از سیستم‌عامل اوبونتو و ویندوز برای کار‌های روزمرم استفاده میکنم. سیستم‌عامل اصلیم اوبونتو هست و غالبا سعی میکنم با اوبونتو آموزش‌های تصویریم رو ضبط کنم.

لیست برنامه‌هایی که برای تهیه فیلم آموزشی نیاز دارید:

• vokoscreen
  • kazam
  • obs-studio
  • screenkey
  • ffmpeg
  • fonts-font-awesome
  • slop

لیست ابزار‌هایی که نیاز دارید:

• میکروفن نسبتا خوب
  • فضای ساکت
  • اینترنت نسبتا پایدار جهت بارگذاری ویدئو

البته به همه برنامه‌های بالا نیاز ندارید اما خوبه که داشته باشیدشون چون بسته به مورد آموزشی که میخواد ضبط کنید، لازمتون میشه.

من خودم غالبا از keyscreen برای این که نشون بدم دارم چه دکمه‌های صفحه‌کلید رو فشار میدم استفاده میکنم و از vokoscreen برای ضبط تصویر و نشون دادن موس.
از ffmpeg هم برای بریدن انتهای فیلم که برنامه vokoscreen رو قطع میکنم، استفاده میکنم.

روش کار اینه که اول keyscreen رو باز میکنم و بعدش vokoscreen رو.
حالا بستگی داره نیاز به صدام توی اون فیلم باشه یا نه که تیک صدا رو از تنظیمات vokoscreen فعال میکنم. بعد هم شروع میکنم ضبط کردن.

وقتی محتوای آموزشیم تموم شد یه مکس کوچولو میکنم و بعد ضبط فیلم رو متوقف میکنم. این مکس برای اینه که بعدا راحت بتونم این تیکه از فیلم رو ببرم.

بعد از این که ضبط تموم شد و فیلم رو ذخیره کردم، با دستور زیر، انتهای فیلم یعنی از اونجایی که مکس کردم رو میبرم:

$ ffmpeg -i "Video Path" -ss <option 1> -t <option 2> -async 1 "Output.mp4"

توی “Video Path” آدرس دایرکتوری فیلم رو میذارم.
گزینه “option 1” رو هم غالبا 00:00:00 میذارم.
غالبا برای من نیازه که ۲ثانیه آخر فیلم رو ببرم در نتیجه میرم فیلم رو باز میکنم ببینم باید از ثانیه چند بریده بشه و ثانیه‌ای که باید بریده بشه رو میذارم توی “option 2”. توجه داشته باشید که مثلا اگر یه فیلم ۱۲ثانیه‌ای داریم و میخوایم از ثانیه ۸ به بعدش حذف بشه باید توی option 2 بنویسیم 00:00:08.
خروجی رو هم خب اسمی که نیازه جای Output میذارم.

مثلا:
$ ffmpeg -i "video_screen.mp4" -ss 00:00:00 -t 00:00:08 -async 1 "crossing-highway_link.mp4"

اینجا داریم بهش میگیم از ثانیه ۰ تا ۸ رو از بقیه فیلم جدا کن.

راستی، میتونید اعشار هم به ثانیه و دقیقتون بدید تا بتونید دقیق‌تر فیلم رو ببرید مثلا:
00:00:08.50

همین دیگه، حالا اگر چیز دیگه‌ای بازم یادم اومد مینویسم :eyes:

2 Likes

من screenkey و Ctrl-Shift-Alt-R استفاده می‌کردم. فوقش خیلی بخوام کولاک کنم با OBS دیگه…

1 Like

نکته اینه که مایی که از تولید محتوا پول در نمیاریم، تا جای ممکن باید از پیچیدگی کار کم کنیم وگرنه میشه یه فیلم خیلی خیلی خفن و حرفه‌ای با ابزار‌های بهتر ساخت.