اتصال گروه تلگرام به ماتریکس؛ آری یا نه؟

برخی اعضای گروه اوپن‌استریت‌مپ ایران، درخواست اتصال گروه تلگرامی به ماتریکس را در گروه تلگرامی مطرح کرده‌اند. نظر به اختلاف نظرها بر سر انجام این کار، این موضوع باز شده است تا افراد نظرات‌شان را عرضه کرده و در نهایت در معرض رای سایر اعضا قرار دهند.

شرح خلاصه موضوع: ماتریکس، یک پروتکل ارتباطی آزاد و غیرمتمرکز است که امکان راه‌اندازی بستر پیام‌رسان با قابلیت اتصال به خدمات برخط دیگر فراهم است. از جمله این قابلیت‌ها، امکان زدن پل میان گروه ماتریکس با گروه تلگرامی است. این کار باعث می‌شود افراد بتوانند با حساب ماتریکس (که می‌تواند روی نمونه‌های مختلف باشد و محدود به یک نمونه خاص نیست) همچنان در بحث‌های گروه تلگرامی مشارکت داشته باشند)

پیشنهاد من این است که تا پایان روز چهارشنبه ۴ فروردین ۱۴۰۰ افراد موافق و مخالف، بدون پاسخ دادن به دیگر نظرات، نظر خودشان را مکتوب منتشر کنند. پنج‌شنبه باشد برای بحث و نهایتا پنج‌شنبه شب رای‌گیری انجام شود.

1 Likes

موافق

ضرری برای کسی نداره و کمک می‌کنه بدون فیلترشکن، به گروه دسترسی داشته باشم.

2 Likes

موافق

ارتباط، بخش ضروری حیات اجتماعی انسان و سلامت ارتباط، وابسته به سلامت بستر برقراری آن است. ایده‌آل این است که افراد باید بتوانند بدون ایجاد مشکل و مخاطره برای دیگران، روی بستر ارتباطی‌شان کنترل داشته باشند. این موضوع در دنیای نرم‌افزار به بهترین شکل در بسترهای ارتباطی آزاد و غیرمتمرکز (و به صورت ایده‌آل، فاقد عنصر واسط) میسر است. در دنیای پیام‌رسان‌ها، پروتکل matrix نه تنها امکان ارتباط غیرمتمرکز را فراهم می‌آورد بلکه امکان اتصال با ابزارها و پیام‌رسان‌های دیگر را نیز پشتیبانی می‌کند.

ایجاد پل بین گروه ماتریکس و تلگرام، هیچ محدودیتی بر کسانی که در تلگرام هستند تحمیل نمی‌کند. تنها مساله‌ای که ممکن است بروز کند، ورود هرزنگاران از طریق ماتریکس به تلگرام است. هر چند این موضوع روی کاغذ محتمل است اما شاهدی بر رایج بودن چنین مشکلی در گروه‌های دیگری که با پل هم ماتریکس متصل هستند دیده نمی‌شود. لذا این نگرانی در عین مشروع بودن، فاقد اهمیت عینی در مقطع کنونی است. طبیعتا پل زدن بین تلگرام و ماتریکس یک اقدام غیرقابل بازگشت نیست و هر زمان که چنین مشکلی بروز کرد می‌توان در صورت ناتوانی در مدیریت مشکل، ارتباط را قطع کرد.

نظر به ممکن بودن ایجاد پل بین ماتریکس و تلگرام، مشکل فنی موضوع بحث نیست. زمانی که چنین امکانی بدون ایجاد مشکل برای حاضران در گروه تلگرامی وجود دارد، محدود کردن فعالیت گروه تلگرامی به اعضای تلگرام یعنی تصمیم مستقیم مدیریت گروه به ممنوع کردن حضور کاربران ماتریکس.

به بیان ساده‌تر اگر پل زده شود، تغییری در حال اعضای تلگرام ایجاد نمی‌شود. بدترین اتفاقی که می‌تواند رخ دهد این است که این افراد داده‌های‌شان را در دسترس تلگرام قرار می‌دهند (که نهایتا به خودشان مربوط می‌شود) اما اگر پل زدن ممنوع شود، مدیران گروه هستند که اهالی ماتریکس را به خاطر اهمیت دادن‌شان به آزادی ابزار، جریمه می‌کنند.

حرف آخر این که ما، بحث‌مان این نیست که گروه تلگرام را ببندید و به خاطر ما بیایید روی ماتریکس بلکه می‌گوییم بگذارید مایی که روی ماتریکس هستیم هم بتوانیم (بدون ایجاد مشکل برای گروه تلگرامی) در گروه فعالیت کنیم.

2 Likes

من موافق هستم، دسترسی طیفی از افراد که شماره تلفن ندارن رو به گروه باز می‌کنه و فکر نمی‌کنم برای کاربران فعلی تلگرام مشکلی ایجاد کنه.
در همین حال می‌تونه بکاپی برای گروه باشه اگر روزی اتفاقی برای تلگرام افتاد راه دیگه‌ای برای ارتباط به اون صورت داشته باشیم.

1 Likes

موافق

یه بررسی و تحقیق مختصر درباره پروتکل ماتریکس انجام دادم و دیدم که امنیتش خوبه.

شرکت موزیلا که مرورگر معروف فایرفاکس رو ساخته، داره ازش استفاده میکنه، چرا ما استفاده نکنیم؟

1 Likes

موافق

• یه طیف قابل توجه از علاقه مندان به نقشه OSM علاقه مندان راهکار های آزاد و غیرمتمرکز هستن که احتمالا ماتریس رو بیشتر از تلگرام می پسندن.
  • با این پل چیزی از دست نمی ره و چیزی هم اضافه می شه.
  • پیام ها می تونه روی وب هم بیاد (از طریق view.matrix.org) و قابل جستجو بشه و از این طریق دسترسی به مطالب گروه ساده تر شه.
1 Likes

موافق؟

منطقا با دسترسی به پیام‌های گروه از جایی که نیاز به بازکردن حساب نداره موافقم. اما، با توجه به حجم اسپمر‌هایی که الان در گروه تلگرام می‌بینیم، احساس می‌کنم بیشتر بشن.
برای همین فکر می‌کنم که بهتر باشه پیام‌ها به صورت یک‌طرفه (از تلگرام به ماتریس) قابل دیدن باشند.

1 Likes

من هم با وصل شدن یه طرفه که گروه فقط میرور بشه موافقم.

اتصال یک طرفه، مشکلی که براش این موضوع باز شد رو حل نمی‌کنه. هدف این بود که فعالیت در گروه، مستلزم داشتن حساب روی تلگرام نباشه و بشه از ماتریکس هم در گروه فعال بود.

من به نظرم تا زمانی که واقعا نبینیم که اتصال به ماتریکس باعث افزایش اسپم بشه، نباید تصمیمی به این شکل گرفته بشه. همان‌طور که گفتم در مواردی که شخصا تجربه داشته‌ام، هیچ مورد اسپمی از سمت ماتریکس ایجاد نشده.

اجازه دهید در خصوص اینکه چه طور گروه روی ماتریکس مدیریت بشه جداگانه صحبت کنیم. اگر دیدیم داره مشکل ایجاد می‌کنه، اول از سمت ماتریکس اعمال مدیریت و محدودیت می‌کنیم اگر دیدم نمی‌شه، حتی می‌تونیم به حذف اتصال هم فکر کنیم.

2 Likes

اتصال به ماتریکس درست شد:
openstreetmap:privacytools.io

2 Likes

عالی