تبادل نظر در خصوص معرفی OSM به دانش‌آموزان و تشویق آن ها به مشارکت در نقشه

با سلام خدمت همه دوستان
مدتی قبل مقاله‌ای می‌خوندم در مورد نقش موثر دانش‌آموزان یک کشور افریقایی در تکمیل نقشه‌ی اون منطقه. و به این فکر می‌کردم که آیا ما هم می‌تونیم از این پتانسیل برای پیشرفت نقشه OSM در ایران استفاده کنیم؟ و برای این مورد نیاز به دونستن نظرات و تجربیات شما عزیزان دارم تا در نهایت یک ارائه یک ساعته اماده کنیم برای کلاس درس و دانش آموزان تا افراد علاقه‌مند و شاید معلمان بتونن ازش در تدریس درسی مثل جغرافی یا موارد فوق برنامه استفاده کنند. به عنوان مثال من وقت از یک مدرسه بگیرم و در اون برای یک ساعت در مورد OSM برای دانش‌اموزان یک کلاس صحبت کنم. اما اموزش و ارائه باید جذاب و گیرا باشه مخصوصا وقتی صحبت از رده سنی 15-18 می‌شه. و اون دانش‌آموز بدونه این مشارکت چه سودی به حالش داره و چرا باید این کار رو بکنه. خیلی هاشون شاید درکی از مسئولیت اجتماعی نداشته باشن یا در اون سن و حال هوا شاید اصلا اهمیتی به این موضوعات ندن.

سوالاتی که براشون پیش میاد به نظر من این‌ها هستن(اگه سوال دیگه‌ای به ذهن تون می‌رسه حتما بگید)

1-نقشه‌ی آزاد دیگه چیه؟ چرا من باید وقت بزارم براش همین الان گوگل و ویز هستن خب؟
2-چی گیر من میاد با مشارکت در این پروژه چه مهارتی قرار یادبگیرم که در آینده بدردم بخوره؟
3-ایا چیزی یا جایی هست که من بتونم نتایج کارم رو اونجا ببینم و به اندازه ای که وقت میگذارم اعتبار کسب کنم؟ خب الان دارم بازی می‌کنم و همه می‌دونن من رنک و رتبه‌ام از همه بالاتر. یا صفحه اینستاگرامی دارم با n دنبال کننده.

من تخصصی در امر اموزش ندارم پس خوشحال می‌شم اگه این رو برای دوستان تون که در این زمینه تخصص دارند هم بفرستید تا به نتایج بهتری برسیم. می‌تونید بهشون بگید ما در osm در واقع از جمع‌سپاری(Crowdsourcing) استفاده می‌کنیم

4 Likes

رو دو تا چیز میشه مانور داد یک حس اینکه اون آدم فردا می‌تونه بگه بخشی از یه کار بزرگ بوده و حس خوبی بهش دست بده

دو استفاده از این اطلاعات آزاد یعنی آنکه فردا روزی خواست کاری انجام بده با یه کوئری میتونه اطلاعات مورد نیاز خودش رو بدست بیاره

1 Likes

سلام ؛ به نظرم این خیلی ایده خوبی هست و متاسفانه در حال حاضر هم در ایران افراد کمی با OSM آشنا هستند و نمی دونند که خیلی از خدماتی که میگیرند بصورت غیر مستقیم دارند از OSM سرویس می گیرند.
شاید خیلی جذاب نباشه (چه برای رده سنی ذکر شده و حتی رده سنی بالاتر) اینکه بیاییم به صورت مستقیم بخواهیم در این موضوع مشارکت کنند اما با تولید محتوای ویدئویی، خصوصا مثال هایی که باعث شناخت بیشتر بشه از این موضوع.
مثلا برای رده سنی نوجوان و جوان باید مثال هایی رو آورد که خودشون دارن مستقیم ازش خدمات میگیرند.
به این طریق شاید بشه علاقه مندانی رو پیدا کرد که تعدادشون کم باشه اما وفاداری بیشتری احتمالا نشون خواهند داد و ممکنه یک سلسله معرفی توسط همون ها صورت بگیره.
در کل محتوای مولتی مدیا که بتونه در رسانه های مورد علاقه مردم منتشر بشه خیلی بهتر از تبلیغ مستقیم شاید عمل کنه.

1 Likes