برنامه ریزی برای چهلم «محمدرضا نوروزی» و سالگرد تاسیس OSM

با سلام و عرض ادب و احترام خدمت یکایک اعضای محترم انجمن و جامعه.
طی دومین جلسه صوتی که در تلگرام برگزار شد پیشنهادی ارائه دادم و نتیجه این شد که در انجمن مطرح کنم.

21 تیرماه درگذشت «محمدرضا نوروزی» عزیز هست که روحش شاد. چهلمش میشه 27 یا 28 مرداد ماه که ظاهرا با سالگرد تاسیس OSM هم همزمان هست. من پیشنهاد دادم که:

1. به شخصه 40 تا ویرایش مفید بزنم و تقدیم کنم به روح محمدرضای عزیز. حالا پیشنهاد شما چی هست رو ممنون میشم بگید مثلا 40 تا داروخانه شبانه روزی رو اضافه کنم یا اپدیت کنم اطلاعاتش رو و بروز کنم. اگر هم سایر دوستان حمایت کردند که چه بهتر یا اگر جامعه حمایت کنه می تونیم در قالب یک پویش همکانی مانور بدیم روش و رکورد مشارکت رو هم بزنیم.
  2. اگر بنا باشه مشارکت مردمی باشه، باید ویرایش‌های آسون مد نظر گرفته بشه که همگی بتونن استفاده کنن.
  3. ویرایش‌ها نباید محدود باشه مثلا بگیم فقط داروخانه یا فقط بیمارستان یا هر چی که همه بتونن مشارکت بکنن.
  4. مشارکت ها در بازه زمانی زیادی مد نظر گرفته بشه مثلا یک هفته قبل از چهلم که همه افراد فرصت شرکت کردن داشته باشند.
  5. طی صحبتی که با آقای آهنگرها داشتم پیشنهاد دادم که یه تشویق عمومی صورت بگیره مثلا خودم مبلغ X هزار تومان مد نظر بگیرم و فرضا به قید قرعه به Y نفری که بیش تر از 10 تا مثلا ویرایش داشتن یه هزینه ای تقدیم بشه از طرف خودم یا اگر جامعه بپذیره و مشارکت کنه در هزینه، از طرف جامعه ولی ایشون پیشنهاد زیر رو دادن:
  • اسپانسر مالی پیدا بشه برای جشن OSM و یک وبینار اینترنتی برگزار بشه و در مورد OSM صحبت کنیم و جشن بگیریم و آموزش داشته باشیم و کارگاه و مواردی از این دست
    و در انتها هم جوایز تقدیم بشه مثلا میتونه تی‌شرت باشه یا استیکر یا هر چیز دیگری به رسم یادبود.

این موارد نظرات شخصی بنده و پیشنهادات دوستان عزیز بود. اگر هر عزیزی نظری، پیشنهاد و یا نقدی داره لطفا دریغ نکنه و مطرح کنه تا ان شاء الله بتونیم این مورد رو به خوبی برگزار کنیم اگر البته موافق هستید.
در خصوص بخش اول که مربوط به محمدرضای عزیز هست چه کسی حمایت بکنه چه نکنه من انجام خواهم داد فقط نظرتون رو بدید که چه ویرایشی می‌تونه مفید باشه و کاربردی؟
لیست بیمارستان ها بروز بشه؟ داروخانه اضافه بشه؟ یا هر پیشنهادی که شما عزیزان دارید.

آیا موافق برگزاری جشن سالگرد OSM/یادبود محمدرضا نوروزی هستید ؟
  • موافق هر دو هستم
  • مخالف هر دو هستم
  • فقط موافق جشن سالگرد OSM هستم
  • فقط موافق برگزاری یادبود محمدرضا نوروزی هستم

0 رأی دهندگان

= - = - = - = - =
مدیران محترم اگر صلاح می دونن موضوع رو منتقل کنند لطفا.
نام شما در نتایج نظرسنجی درج نخواهد شد

با نهایت تشکر
کوچکترین
!Game Over

3 Likes

من که کلا با این ایده موافقم. نزدیکی چهلم محمدرضا و ۱۷ سالگی OSM هم می‌تونه بهانه‌ای باشه برای برگزاری یک رویداد جدی؛ مقلا « رویداد نکوداشت ۱۷ سالگی OSM همراه با گرامی‌داشت یاد محمدرضا نوروزی».

موافقم که:

• رویدادی مجازی و مثلا ۴ ساعته برگزار کنیم که در آن هم گپ و گفت داشته باشم، هم آموزش، هم کارگاه عملی.
  • برگزاری این رویداد را منوط به حمایت مالی نکنیم اما ایده را با شرکت‌هایی که تضاد منافع با OSM ندارند طرح کنیم. اگر تمایل داشتند می‌توانند حامی مالی هدایای مشارکت‌کنندگان شوند. اگر هم نه، صرفا رویداد را برگزار می‌کنیم و هدیه‌ای هم در کار نخواهد بود.
  • امکان مشارکت در هر سطحی فراهم شود. از کسی با کم‌ترین دانش بتواند مشارکت کند تا افراد حرفه‌ای و سابقه‌دار.
  • در پایان، گزارشی از مشارکت‌ها منتشر بشه.
3 Likes

سلام.
ایده ی خوبیه
البته پیشنهاد میکنم عنوان جشن نداشته باشه.
برگزاری رویداد سالروز تاسیس OSM گرامی داشت مرحوم نوروزی.

3 Likes

ایده خوبی هست
من موضوع رو به بخش گفت‌وگو منتقل کردم.
و در نظر دارم یک اموزش تصویر بسازم و در اون روز منتشر کنم.
در مورد ویرایش ها هم میشه از سایت maproulette استفاده کرد که یک جورایی بازی‌وارسازی(Gamification) داره
این ها هم چند پروژه هست که هم کاربردیه هم ساده
پروژه های مپرولت مربوط به ایران

5 Likes

به نظرم یک زمان‌بندی انجام بشه برای ادامه کار.

مثلا ایده‌ها، تا پایان این هفته گرفته بشن و هفته بعد بتونیم بررسی و نهایی‌شون کنیم. اگر ایده‌ای و حمایتی نباشه، باید طور دیگری برنامه‌ریزی کرد.

3 Likes

نظر من اینه جشن او‌اس‌ام و یادبود آقای نوروزی از هم جدا بشن.

برای جشن میشه یه برنامه مفصل دیگه گذاشت و اینطوری میتونیم به بهونه جشن دوباره دور هم جمع بشیم و یه ویرایش بزنیم.

برای یادبود آقای نوروزی با جایزه شدیدا مخالفم و برای جشن باید بنظرم بیشتر فکر بشه. ولی بطور کل با ایده‌ی هدیه یا جایزه برای جشن مخالف نیستم.

در مورد این که چی به نقشه وارد بشه و چی نه، میتونه داروخانه و بیمارستان، کلینیک و … لحاظ بشه.
ولی بنظرم کلا توی همین محدوده سلامت محدود بشه و روش کار کنیم.

2 Likes

به نظرم خیلی مرسوم باشه که مراسمی برگزار بشه در یادبود یک شخص. موافقم که عنوان برنامه، جشن نباشه. برای همین هم عنوان برنامه رو «نکوداشت ۱۷ سالگی OSM» پیشنهاد کردم.

نظر به این که حتی پارسال هم برنامه‌ای برگزار نشده بود و بیش از یک سال هم از پیشنهاد من برای برگزاری برنامه‌های ماهانه یا فصلی می‌گذره و عملا غیر از اون برنامه‌های آزادان، برنامه‌ای برگزار نشده، به نظرم این که فکر کنیم می‌تونیم در فاصله کوتاهی، دو تا برنامه برگزار کنیم، یه مقدار غیرواقع‌بینانه باشه.

2 Likes

به نظر می‌رسه پیشرفتی حاصل نشد.

من خودم رو متعهد می‌دونم به این که در این زمینه کاری کنم. با @GameO7er موافقم که اگر هیچ کسی هم حاضر به مشارکت نباشه، خودم کاری بکنم. ترجیح من اینه که در چهارچوب گروه OSM ایران کاری صورت بگیره اما اگر اراده‌ای نباشه، می‌تونیم این کار رو در چهارچوب آزادان انجام بدیم. گزینه فردی هم که سر جایش هست.

پیشنهاد می‌کنم تا فردا (جمعه ۱۵ مرداد) جمع‌بندی کنیم که در چه چهارچوبی می‌خواهیم کار را انجام بدهیم. کف کار باید نهایی بشه. پیشنهاد من اینه. منتظر نظر دیگر دوستان هستم.

2 Likes

بنظرم خود نویسنده باید قضیه رو مدیریت کنه. کسایی هم که قرار بوده نظرشون رو بگن گفتن.
ایشون تصمیمات رو بگیرن، کاربران یا پیروی میکنن یا نمیکنن.

2 Likes

می‌شود یک برنامه ۳-۴ ساعته داشت که ترکیبی باشد از ارائه و کارگاه عملی مشارکت در بهبود نقشه.

ارائه‌ها را می‌توان به بحث گذاشت. اما یک ارائه می‌تواند درباره یادی از محمدرضا و اشاره‌ای به مشارکت‌های او (شامل آموزش‌ها) باشد.

کارگاه‌ها می‌توانند از پیش تعریف شده باشند و آموزش‌های مربوط به آن‌ها قبلا ضبط و منتشر شده باشند. مثلا همین الان پروژه‌های متعددی روی مپ‌رولت و… وجود دارند که می‌توان روی آن‌ها مشارکت کرد.

یک نفر می‌تواند مسئول هر بخش باشد و به این شکل، بار کار روی یک نفر متمرکز نشود و به این شکل، با کم‌ترین فشار به افراد جلسه برگزار شود.

جلسه می‌تواند روی بیگ‌بلوباتن برگزار شود که پیش‌تر هم از آن استفاده شده و لااقل تا ۲۰ نفر را به راحتی و با کیفیت خوب پوشش داده است. بنیاد osm هم یک کارساز برای bbb دارد که پیش‌تر بارها از آن استفاده کرده‌ام و مشکلی نداشته است.

3 Likes

با سلام و تجدید عرض ادب و احترام.
سپاس فراوان از عزیزانی که نظر دادند، با لایک کردنشون اعلام حضور کردند و کسانی که فقط بازدید کردند.

با نظر @ahangarha موافقم در خصوص برگزاری روی BBB و همچنین کارگاه‌های از پیش تعریف شده یا هر برنامه دیگری که به نظرم هر چه سریعتر باید تصمیم گیری کنیم راجع بهش.

اما در خصوص «یادبود محمدرضا عزیز» جمع بندی کنم من:

• یکی از کاربران در جلسه چهارم سری جلسات گروه اوپن‌استریت‌مپ ایران اعلام فرمودند که سالروز تاسیس OSM تاریخ 10 آگوست هست که برابر هست با 19 مرداد. چهلم اون مرحوم هم برابر هست با 26-27 مرداد اگر اشتباه نکنم. میشه بازه رو یک هفته‌ای در نظر بگیریم و آغازش رو 19 مرداد (سالروز تاسیس او.اس.ام) و پایانش رو 26 مرداد (چلهم محمدرصا نوروزی عزیز) مد نظر بگیریم.
  • پیشنهاد اگر اشتباه نکنم @dearrude مبنی بر مشارکت «مراکز واکسن» فوق العاده زیبا بود.
  • پیشنهاد @Imanmoghimi بسیار عالی‌ای هست مبنی بر استفاده از مپ‌رولت که اگر امکانش هست @Sosha یا @Imanmoghimi لطف کنند و منت بذارن زحمتش رو بکشند چون من اونقدر تخصص و تجربه ندارم و تا بحال با مپ رولت کار نکردم.
  • پیشنهاد @Sosha عزیز هم خیلی کاربری بود که از http://note-tool.osmiran.ir/ استفاده کنیم برای نت زدن
  • نکته آخر اینکه به نظرم بخاطر احترام به آرای شرکت‌کنندگان (57%) هم که شده سعی کنیم هر دو مراسم برگزار بشه. هر چند فقط 4 روز مونده و خوب خیلی زمان فشرده‌ای هست ولی به نظرم با تلاش و همکاری همه جانبه اجرایی بشه.

در خصوص مراسم یادبود هم عرض کنم که کلا فاز اجرایی رو به دو بخش تقسیم کردم:

• فاز جمع‌آوری اطلاعات
  • فاز پیاده‌سازی اطلاعات (مشارکت)

فاز جمع‌آوری اطلاعات:

• به این صورت که در این مدت (19 مرداد) شروع می‌کنم با فعال کردن قابلیت (Geo Tag Location) دوربین گوشی که این امکان رو میده که در حین عکس برداری، مشخصات جغرافیایی هم ذخیره میشه، با روشن کردن GPS گوشی عکس برداری کنم از مثلا درمانگاه‌ها یا بیمارستان‌ها یا داروخانه‌‌ها. حتی می‌تونم یه سامانه طراحی کنم و بنویسم که عکس‌های کاربران رو آپلود کنن در یه زیردامنه از خود OSM یا سایت شخصی خودم، در شبکه‌های اجتماعی هم لینک اون سایت داده بشه و بگیم که مشارکت کنید، فقط با گرفتن عکس داروخانه یا … از محل زندگی خودتون.
  • در مرحله بعدی همه اطلاعات بررسی بشه و محل‌هایی که مثلا اون اطلاعات (درمانگاه و داروخانه و …) وجود نداره با اولویت بیشتر و پس از اون محل‌هایی که اطلاعاتش بروز نیست روی نقشه بصورت نوت اضافه بشه.

فاز پیاده‌سازی اطلاعات

• در این مرحله شروع می کنیم از روی نت، به ترتیب اولویت‌های مشارکت‌ها رو انجام میدیم. فرضا اولویت اول با ایجاد مکان‌هایی هست که خدمات واکسن رو ارائه می ‌کنند. بعد از اون ثبت درمانگاه‌ها، سپس داروخانه‌ها و …
  • اولویت بعد بروزرسانی اطلاعات موجود هست با ترتیب بالا شامل مراکز واکسیناسیون، درمانگاه‌ها، داروخانه‌ها و …
  • مشارکت در این بخش هم می تونه با کمک جامعه انجام بشه. اگر لازم بود یه اینفوگرافیک یا فلوچارت درست کنم در این خصوص، برای به اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی البته زیرنظر @ahangarha عزیز. اگر لطف کنن و قبول زحمت کنند.

پ.ن: من تصورم این بود که خوب تا 22 مرداد شروع کنم به جمع‌آوری اطلاعات که 7 روز وقت دارم. فاز اجرایی هم 7 روز زمان در نظر گرفته بودم که قرار بود تا 29 مرداد طول بکشه ولی این برنامه 19 مرداد یه ذره زمان رو فشرده تر کرد. ان شاء الله بتونم از پسش بر بیام با حمایت شما عزیزان.

با نهایت تشکر
کوچکترین
!Game Over

2 Likes

من این هفته کاملا برای این موضوع در دسترس خواهم بود.

اما نکته‌ای در مورد مپ‌رولت بگم اینه که دیتاهایی رو میشه باهاش کنترل کرد که توی osm.org وارد شده باشن. مثلا نوت‌ها شامل این مورد نمیشن.
یعنی اگر نوت بزنی و از تگ خاصی استفاده کنی، میشه چیزی عین note-tool.osmiran.ir رو بالا آورد و از اونجا رفت سراغشون و ویرایش زد.
نکته مثبت این کار: همه نوت‌های مربوط به این داستان در یکجا در دسترس هستن.
نکته منفی این کار: سایت هر چند ساعت بروز میشه، در نتیجه نوت‌های بسته شده، برای مدتی باز نشون داده میشن.

راه‌حل؟ احتمالا باید یه تغییراتی توی هاستینگ پروژه‌ای که قراره مثل note-tool باشه بدیم. اون روی گیت‌لب هاست میشه، اما میشه روی یکی از سرور‌های خودمون این سایت مورد نظر رو بالا آورد و تنظیم کرد نهایتا هر یک دقیقه بروز بشه.

1 Likes

همین الان یه تغییری روی گیت‌لب برای پروژه note-tool دادیم. شد هر ۱۰دقیقه. دیگه از این کمتر امکان نداره.

1 Likes

ایده‌ها خوب هستند اما به نظرم در عمل، اذیت خواهیم شد. موقعیت جغرافیایی درج شده روی عکس، الزاما درست نیست. محصوصا در تهران که گاهی اختلال ایجاد می‌شود اصلا نمی‌توان روی این اطلاعات حساب باز کرد.

نظر به این که موضوع ارائه‌ها هم مشخص نشدند به نظرم نمی‌شه روی چند ارائه فکری کرد.

من به نظرم روی فعالیت گروهی به شکلی که فکر می‌شد حساب نکنیم. برنامه‌ای چیده بشه که نیازی به مشارکت دیگران نداشته باشه. لزومی هم نداره که در جمع پیگیری بشه.

2 Likes

مرسی بابت اعلام همکاری و بخاطر زحماتی که می‌کشی.
برداشت من این هست که مشکلی وجود نداره چون عملا 10 دقیقه زمان خاصی نیست.
ضمن اینکه قسمت مپ‌رولت رو زحمتش رو شما بکشید یا @Imanmoghimi عزیز.

2 Likes

خوب پس با استفاده از همون نوت فکر کنم کار رو جلو ببریم راحت‌تر هست.
عزیزان یه هشتگ معرفی کنید که هم برای نوت استفاده بشه هم برای درخواست مشارکت از مردم که بیان نوت بزنن بگیم از این هشتگ استفاده کنند که بررسیش هم راحت‌تر باشه.

توی گروه تلگرامی هم مطرح می‌کنم و نتیجه رو همینجا اعلام می‌کنم که ثبت بشه.

پیشنهاد من:

#IrOSM17
برای سالگرد
#OsmMemorial
هم برای یادبود محمدرضا نوروزی عزیز.

خواهشا دوستان پیشنهاد بدید که امروز نهایی بشه.
با نهایت تشکر
کوچکترین
!Game Over

2 Likes

با سپاس از زحماتی که کشیدید و همچنان ادامه داره، و تشکر از دوستانی که پیشنهادات کاربردی ارائه دادند.
با خوندن پستهای بالا متوجه نشدم که جمع بندی انجام شده یا خیر، با این وجود همونطور که در جلسه صوتی هفتگی هم عرض کردم، تقارن زمانی و یا نزدیکی این دو رویداد بازگو کننده اهمیت محمدرضا نوروزی در جامعه او اس ام ایران و هرچه بهتر برگزار کردن فعالیت‌های مورد نظر دوستان، نشان دهنده سپاسگزاری جامعه از قدمهایی که ایشان برای پویایی این کوشش دسته جمعی برداشته، میباشد.
گذشته از زیبایی حرکت های جمعی که انرژی خاص خودش رو داره و همدلی رو در راستای یک هدف مشترک گسترش میده، حاصل و خروجی اون هم میتونه دستاوردهای انساندوستانه داشته باشه مانند پیشنهاد ابراهیم عزیز.
روش اجرا هم در قالب پروژه ای در محیطهایی مانند map roullete یا Tasking Manager تقسیم کار و پیگیری رو راحتتر میکنه.
باز هم ممنون.

4 Likes

جمع‌بندی اینکه ظاهرا جامعه OSM 8 آگوست رو به‌عنوان روز جشن انتخاب کرده که میشه امروز.

هشتگی هم که انتخاب کرده
#OpenStreetMap17
هست به مناسبت 17 سالگی. در نتیجه از امروز 17 مرداد تا 27 مرداد هر چقدر ویرایش می تونید انجام بدید دیگه. اگر در موضوعات پزشکی باشه (داروخانه، درمانگاه، بیمارستان، مراکز واکسیناسیون و …) که چه بهتر اگرم نه که هر ویرایشی بود مهم نیست. فقط آمار مشارکت بالا بره که هر وقت آمار امسال رو بررسی کردیم به این نتیجه برسیم که این آمار بالا بخاطر محمدرضا بود. برای من هدف گرامیداشت و زنده کردن یاد محمدرضای عزیز هست به واسطه:

1. بالا بردن آمار مشارکت
  2. انجام ویرایش‌های حوزه پزشکی و تقدیم ثوابش به روح محمدرضا

اگرهم برای برگزاری سالگرد آمادگی دارید که اعلام آمادگی کنید.

2 Likes

بسیار عالی

من، روز جمعه هم یک رویداد برخط برگزار خواهم کرد در قالب آزادان که شاید یک یا دو ساعت طول بکشه. اگر کسی آمد، به طور موازی گپ می‌زنیم مشارکت می‌کنیم و اگر نه،‌ تنهایی مشارکت می‌کنم. تصویر صفحه را هم به اشتراک می‌گذارم.

برای مشارکت هم این‌ها را در نظر خواهم داشت:

• جاده‌های رسم نشده برای روستاها بر اساس داده‌های موجود روی https://resultmaps.neis-one.org
  • تبدیل یادداشت‌ها به عارضه روی نقشه
  • شاید قدری درج داده‌هایی که در کابل جمع‌آوری کرده بودم بر روی نقشه

در تمام این روزها هم هر زمان بیرون باشم، عوارض مهم را درج خواهم کرد. داروخانه‌ها و مراکز درمانی در صدر اولویت‌ام هستند اما محدود به آن‌ها نخواهد بود. روزهای گذشته هم همین کار را کرده بودم.

3 Likes

اگر موافقید، در طول این یک «هفته نقشه‌کشی» هشتگ‌های زیر رو در کنار متن چنج‌ست، قرار بدیم:

#OpenStreetMap17 #RIPNorouzi

5 Likes