تغییرات ساختاری در مدیریت OSM Iran

چندین سال پیش گروهی با نام OSM Iran در تلگرام با هدف کمک به کاربران و ارتباط بهتر ایجاد شد. در آن زمان با توجه به مسائل آن روز‌ها ساختاری چیده شد که تا به امروز پا برجا مانده است. اما بر اساس وضعیت فعلی آن ساختار دیگر پاسخگو نیست و نیاز به تغییر آن ساختار می‌باشد.

«حمیدرضا»ی عزیز اولین مدیر و ایجاد کننده‌ی گروه OSM Iran بود و تلاش‌های فراوانی برای بهتر شدن وضعیت OSM Iran انجام داد که باید در همین اول مطلب از ایشان تشکر ویژه‌ای بکنم.

در سال ۹۷ اما تغییراتی در ساختار‌ گروه شکل گرفت که عبارت بودند از توسعه گروه تلگرامی، ایجاد وب‌سایت، ایجاد فروم، ایجاد صفحات اجتماعی و … و تمامی این‌ها توسط گروهی کوچک از ادمین‌های گروه تلگرامی که منتخب مدیر سابق یعنی «حمیدرضا» بودند مدیریت می‌شد.
تلاش‌هایی شد که این نحوه مدیریت اصلاح شود و روند کار‌ها به شکل‌های دیگر انجام شود اما هیچگاه این تلاش‌ها به ثمر نرسیدند.
از جمله مشکلات این سیستم در مطلب «توضیح نویسندگان بیانیه و مطلب در مورد بلد» منتشر شده است.

حال با مشخص شدن مشکلات ساختاری جدی، از دوستان و ویرایشگران نقشه OSM Iran تقاضا داریم که ما را در تدوین شیوه‌نامه‌ای جدید یاری دهند.

پیشنهاد من برای ایجاد ساختار جدید:
گروه‌های کاری:
۱. ایجاد گروه‌های کاری و انتخاب یک مدیر برای مدیریت هر کدام از آن‌ها.
۲. انتخاب مدیر گروه کاری توسط ناظران اصلی OSM Iran(در پایین مطلب، در مورد ناظران توضیح داده شده است)
۳. گروه‌های کاری شامل: ۱. گروه ارتباطات، گروه نظارت بر داده‌ها، گروه ترجمه، گروه برنامه‌نویسی و … (برای داشتن گروه‌های کاری محدودیتی نیست)
۴. توضیح گروه ارتباطات:
مدیریت تمامی حساب‌های اجتماعی، گروه و کانال تلگرام، بحث‌های کپی‌رایت، مدیریت انجمن، مطالب وبسایت و …
۵. توضیح گروه برنامه‌نویسی:
ایجاد اسکریپت، مدیریت فنی وبسایت‌ها و انجمن و …
۶. توضیح گروه نظارت بر داده‌ها:
استفاده از اسکریپت‌ها، برنامه‌ها و غیره برای بررسی کیفیت داده‌های وارد شده به نقشه و حل مسائل دیتایی نقشه.
۷. توضیح گروه ترجمه:
انجام ترجمه‌های مربوط به OSM مانند ویکی.
۸. اعضای گروه‌کاری از طریق ارسال رزومه‌های خودشان به گروه کاری مربوطه در صورت تایید مدیر آن گروه انتخاب می‌شوند.

گروه ناظران:
۱. انتخاب چند ناظر توسط اعضای گروه OSM Iran برای نظارت بر کل فعالیت‌های OSM Iran و گروه‌های کاری.
۲. ناظران اجازه فعالیت در گروه‌های کاری ندارند و صرفا وظیفه نظارت بر فعالیت‌های گروه‌های کاری را دارند.
۳. ناظران نباید بیش از دو ماه غیر فعال باشند، در صورت غیرفعال بودن بیش از دو ماه بدون اطلاع قبلی، مدیر مذکور برکنار میشود.
۴. انتخاب ناظران با رای مستقیم اعضای گروه OSM Iran امکان پذیر می‌باشد. هر دوره ناظری یک سال می‌باشد.

مورد متفرقه:
انحلال گروه ادمین‌های فعلی.

پانوشت:
این مطلب نهایی نیست.

4 Likes

ممنون بابت وقت گذاشتن برای نوشتن این طرح. کلیت طرح خوب است فقط چند مورد هست که به نظرم باید لحاظ شوند:

• باید تدابیری اندیشیده شود که گروه OSM ایران با جامعه OSM ایران اشتباه گرفته نشود.
  • ظرفیت و پتانسیل گروه فعلی OSM ایران در حدی هست که اعضا بتوانند این مسئولیت‌ها (هماهنگ‌کنندگان) را عهده‌دار شوند؟
  • لازم است ساز و کاری اندیشیده شود که امکان اعمال نفوذ افراد غیرمرتبط با OSM در این مجموعه از بین برود.
  • لازم است اطمینان حاصل شود که تنها کسانی بتوانند نقش‌های تاثیرگذار داشته باشند که واقعا فعال باشند.
4 Likes

مورد دیگر این است که به نظرم لازم است شخص یا گروهی از افراد انتخاب شوند که در موارد استثنایی، حق تصمیم‌گیری خارج از رای‌گیری داشته باشند.

• این افراد لازم است از افراد شناخته شده و فعال و مورد پذیرش فعالان OSM باشند.
  • این اختیار ویژه، باید در موارد مشخصی باشد و این طور نباشد که در هر مساله‌ای، شخص یا گروه مورد اشاره بتواند مداخله کرده و نظرش را بر نظر جمع حاکم کند. این موارد مشخص به مواردی اشاره دارد که یا اساسا موضوع مورد مناقشه در گروه، موضوعی نباشد که قابل حل و فصل از طریق رای‌گیری باشد و یا به دلیل شرایط استثنایی، تشخیص داده شود که رای‌گیری موجب ورود افراد غیرمرتبط با OSM به ساختارهای تصمیم‌گیری گروه شود.
  • چنین جایگاهی می‌تواند اطمینان دهد که به دلیل رویدادهای خارج از برنامه و پیش‌بینی‌نشده، شرایط احساسی یا رود افراد غیرمرتبط باعث آسیب به گروه نمی‌شود.

این پیشنهاد هنوز خام است و لازم است درباره ساز و کار این جایگاه کار شود.

4 Likes

با سلام و عرض ادب و احترام.
یکی از مزخرف‌ترین ایده‌های دنیا، ویکی‌پدیا هست. یک پلتفرمی که امکان مشارکت عمومی داره و هر کسی می‌تونه بلند شه و هر چیزی که میخواد رو بنویسه و ویرایش کنه و … اینطوری سنگ روی سنگ بند نمیاد.
اما چی مزخرف‌ترین ایده دنیا رو تبدیل کرده به بهترین دانشنامه عمومی و یکی از محبوب‌ترین سایت‌های دنیا؟ همین قانون و ساختار.

گفته‌های بالا پیرو تاکید بر الزام وجود ساختار و قوانین بود که بدیهی هستند. اما در مورد پیشنهادات سوشا جان باید بگم:

• در ابتدا می‌تونیم «گروه» رو به «تیم» تغییر بدیم چون با توجه به تصویری هم که بارگذاری کردم تفاوت دارن از لحاظ معنایی و حوزه فعالیت‌ها، تفویض اختیارات و … متفاوت هست براشون.
  • من اونقدر درگیر ویرایش و کارهای مدیریتی نبودم حقیقتا که بخوام به چالشی برخورد کنم و در پی ارائه راه‌حل برای چالش باشم ولی به‌عنوان کسی که تازه با جامعه آشنا شدم به نظرم خلا «تیم آموزشی» به شدت حس میشه. تیمی که اقدام کنند به تولید محتوا و ارائه آموزش‌های طبقه‌بندی شده که باعث افزایش عضوگیری و در نتیجه افزایش چشم‌گیر مشارکت بشه.
  • پیشنهاد هم میکنم روی اسامی تیم‌ها یه تجدید نظر بشه مثلا «گروه ارتباطات» رو می‌شود تغییر نام داد به «تیم روابط عمومی» که مردم هم باهاش بیشتر آشنایی دارند. یا «گروه‌های کاری» رو میشه تغییر داد به «تیم‌های عملیاتی» یا «تیم‌های اجرایی» و «گروه ناظران» بشه مثلا «تیم‌های نظارتی»
  • در کل پیشنهادم این سه اسم هست: «تیم‌های اجرایی»، «تیم‌های نظارتی» و «تیم‌های مدیریتی».

این عکس هم خلاصه پیشنهادات سوشا هست که راحت‌تر موضوع منتقل بشه.
-=-=-=-=-=-=-=–=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=–=-=-=-=-=-=-=–=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

بازم بررسی می‌کنم و اگر چیزی به ذهنم رسید اعلام می‌کنم

با نهایت تشکر
کوچکترین
!Game Over

3 Likes

والا این رو الان براش ایده‌ای ندارم. آیا جامعه دیده بشیم بهتره یا گروه؟ نمیدونم حقیقتا.

نکته خوب و به جایی فرمودید. بنظرم کم کم افراد میتونن نقش فعالی رو ایفا کنن. وقتی ساختار مشخص داشته باشیم، آموزش و تربیت افرادی که بتونن در چنین جایگاهی باشن راحت‌تر میشه.

بله درسته. شما پیشنهادی برای این موضوع دارید؟

این رو هم با داشتن یه شیوه‌نامه قوی میتونیم کنترل کنیم.

2 Likes

با این پیشنهاد موافقم. بنظرم اشخاصی مثل آقا کیارش، آقا ایمان مقیمی و آقا ابراهیم عزیز میتونن همچین نقشی رو داشته باشن.
این دوستان میتونن ناظر باشن و در موقع لزوم نظراتشون رو بیان کنن.

2 Likes

دستت درد نکنه Game07er جان.

نکاتی که فرمودی نکات خوبی بودن. من مخالفتی با چیزهایی که گفتی ندارم. اگر تصمیم اعضا به این چیز‌هایی که گفتی مثبت باشه، قطعا اجرا میکنیم.

2 Likes

جوابش روشنه. هیچ گروهی نمی‌تونه و نباید ادعا کنه که جامعه است.

به طور مشخص خیر. اما فعال بودن (به خصوص داشتن فعالیت مستقل) باید یکی از ملاک‌ها باشد. راهکار دیگر، همان حق ویژه‌ای است که پیشتر گفته‌ام‌.

3 Likes

پست اول ویرایش شد.

2 Likes

پیشنهاد من اینه که حق وتو، دست یک نفر باشد که فرایند تصمیم‌گیری در شرایطی که نیاز به استفاده از این حق است، دچار مشکل هماهنگی نشود.

دوره داشتن این موقعیت، یک سال است. فرد می‌تواند چندین دوره دارای چنین حقی باشد اما این حق نمی‌تواند دو دوره پیاپی در دست یک فرد باشد.

3 Likes

اقای اهنگرها میتونید بیشتر درمورد این حق وتو توضیح بدین

2 Likes

ایده من اساسا این بود که برای یک مجموعه غیر رسمی که البته نامش کاملا رسمی به نظر می‌رسد تا جایی چنان ذهنیتی ایجاد کرده بود که حتی به اسم جامعه، بیانیه صادر می‌کند نیاز داریم که راه‌کاری داشته باشیم تا از انحراف‌اش جلوگیری شود. شما همین الان گروه تلگرامی (که ظاهرا مهم‌ترین بستر ارتباطی مربوط به OSM ایران است) را ببینید. ۷۰۰ نفر عضو دارد که عملا شاید ۱۰ نفر هم در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت نمی‌کنند. الان، همین ۱۰ نفر تصمیم می‌گیرند و بقیه می‌پذیرند. حالا تصور کنید که فردا روزی، ماجرایی پیش بیاید و ۱۰۰ نفر با با هم یک دست بخواهند کاری کنند که خلاف اهداف و رویه‌های گذشته گروه بوده. چه باید کرد؟ فرض کنید آن صد نفر اساسا از اول آمده بودند که این مجموعه و سابقه‌اش و اعتبارش را به مقاصد دیگری مصادره کنند. چه باید کرد؟ رای‌گیری می‌کنیم و با شارلاتان‌بازی این هویت به دست آن‌ها می‌افتد.

یا مثلا فرض کنید در تصمیم‌گیری‌ها اختلاف نظرهای وجود داشته باشد. چه کسی یا کسانی و به چه عنوان مسئول تصمیم گرفته شده خواهند بود؟

یا فرض کنید اتفاقی رخ دهد (مثل همین بیانیه‌ای که صادر شد) و فرد یا افراد خاطی مشخص نشوند یا مثلا علی‌رغم مخالفت اعضا، مشخص نشود که مسئول فلان کار غلط چه کسی بوده.

می‌توان شرایط دیگری را هم فهرست کرد. چیزی که من دنبالش بودم و برای آن این ایده را دادم که یک نفر برای مدت زمانی محدود، قدرت بیشتری داشته باشد برای گرفتن تصمیم‌های مهم و پذیرش مسئولیت آن.

در حال حاضر هیچ ساز و کار مشخصی برای تصمیم‌گیری‌ها وجود ندارد. مثلا ما در مورد راه‌اندازی اتاق ماتریس مدام می‌شنیدیم که اعضای گروه مخالف هستند. اصرار کردیم و در آخر مشخص شد که فقط یک نفر مخالف بوده و یک نفر هم نگرانی داشته. چرا یک یا دو نفر باید به جای گروه نظر بدهند؟ اگر در مساله‌ای گروه باید تصمیم بگیرد، باید ساز و کارش مشخص باشد. اگر به هر دلیلی قرار شد در مساله‌ای، خلاف نظر عموم عمل شود، باید شخصی از قبل برای این کار مشخص شده باشد که این تصمیم را بگیرد و مسئولیت‌اش هم با او باشد.

این را از این جهت می‌گویم که پیش‌تر، تجربه این را داشته‌ام که در گروه دیگری، کسانی در جایگاه مدیر گروه تصمیماتی گرفتند که نه تنها از دید من غلط بود بلکه اساسا داشتن قدرت تصمیم‌گیری از سوی آنان محل سوال بود. کسانی بودند که هیچ فعالیتی به عنوان مدیر نمی‌کردند و حتی تا چند روز پیش از رای‌گیری، اساسا نمی‌دانستند که مدیر گروه هستند. در همین گروه OSM هم موردی پیش آمد که شخصی که عملا فعالیتی در OSM ندارد آمد و سر مساله اعتراض به صدور بیانیه از جانب جامعه OSM، صحبت از رای‌گیری کرد. تصور کنید چنین شخصی که فهم درستی از کارکرد رای‌گیری ندارد بخواهد بیاید و سر مسائلی که می‌تواند تار و پود اجتماعی جامعه را به نابودی بکشاند رای‌گیری راه بیندازد و حقوق افراد را پایمال کند. حتی در این حالت باید مشخص باشد که این اتفاق را چه کسی رقم زد.

این جایگاه باید موفقتی باشد. هیچ کس نمی‌تواند دو دوره پشت سر هم این جایگاه را داشته باشد. دوره هم می‌تواند حداقل یک ساله باشد. شخصی که در چنین جایگاهی قرار می‌گیرد باید در ایران باشد و باید شخصی شناخته شده باشد نه یک نام کاربری ناشناس. می‌توان شرایط لازم برای چنین جایگاهی را تعریف کرد.

نکته مهم هم این است که نباید این جایگاه را به حق وتو تقلیل داد. من این جایگاه رو به عنوان جایگاه راهبر گروه می‌شناسم. اوست که باید در موقعیت‌های خاص در جایگاه قضاوت و صدور حکم قرار بگیرد. و اساسا ما باید بتوانیم فعالیت‌های گروه را به سمتی ببریم که نیازی به رجوع به این اختیارات پیدا شود. یعنی این شخص مثل همه دیگر اعضاست مگر آن که در شرایط خاصی قرار بگیریم که نیاز به تصمیماتی باشد که به نظر آن شخص بتواند هستی گروه را به چالش بکشد.

و به عنوان نمونه دیگر، به انجمن اوبونتو اشاره می‌کنم. این انجمن بر خلاف نامش که به ظاهر عمومی و مربوط به جامعه است، یک گروه از یک سری افراد خاصی است که اخیرا هم روشن شد هر کاری (غلطی) دل‌شان بخواهد می‌توانند بکنند بدون این که نیاز باشد به کسی جواب پس بدهند. آن افراد جایگاه‌شان دائمی است و مشخص نیست که دقیقا چه کسی مسئول چه تصمیمی است.

چنین اتفاقی نباید در گروه OSM رخ بدهد. اگر رخ داد باید مشخص باشد در زمان راهبری چه کسی چنین انحراف و خطایی رخ داد. اگر دوباره بیانیه‌ای صادر شد از طرف گروه باید مشخص باشد که چه کسی مسئول آن است و باید بیاید و از همان لحظه اول پاسخ‌گوی جمع باشد نه این که دو هفته دنبالش بدویم تا تهش هم با مسامحه از کنار قضیه بگذریم و آن بیانیه همچنان بالا باشد.

این ایده خیلی خام است. باید جوانب دیگری از آن مورد بررسی قرار بگیرد. این که شرایط فردی که این در این جایگاه قرار می‌گیرد چه باید باشد یا این که چه کسانی می‌توانند در انتخاب شخص بعدی مؤثر باشند. حیطه اختیارات چه باید باشد و چه اتفاقاتی می‌تواند صلاحیت فرد برای بودن در آن جایگاه را نقض کنند و از این دست مسائل.

3 Likes

خلاصه‌ای از نکاتی که من در جلسه ۱۹ شهریور گفتم:

• گروه نظارتی اساسا نباید دیده شود. گروه نظارتی کاری نمی‌کند جز در مواقعی که نیاز به مداخله‌ای باشد از طریق ارتباطات و تعاملات معمول قابل حل نباشد.
  • در گروه‌های کاری، به جای مدیر، هماهنگ‌کننده داشته باشیم؛ کسی یا کسانی که نقطه ارجاع هستند برای دیگران.
  • گروه‌های کاری منعطف باشند و متناسب با ظرفیت و انگیزه اعضای گروه تعیین شوند نه این که ساختاری شود که بر اعضا تحمیل شود.
  • عنوان گروه‌های کاری پیشنهادی: زیرساخت، ارتباطات، ترجمه، داده

در خصوص گروه‌های کاری امکان کمک به گروه ترجمه را دارم.

2 Likes

طبق صحبت‌ها توی جلسه ۱۹ شهریور و جلسات قبل، بنا شد گروه‌های کاری شروع به فعالیت کنند.

برای عضویت در گروه‌های کاری فعلا ساز و کار مشخصی نداریم و صرف علاقه‌مندی شما به کار تیمی و هماهنگ کافیست.

اما این گروه‌های کاری چی هستن؟
گروه‌های کاری جهت بهبود و منظم شدن فعالیت‌های افراد فعال در مسائل پیرامون نقشه به وجود اومدن تا افراد گرد هم بیان و کار‌ها رو به صورت هماهنگ‌تر و مشخص‌تر پیگیری کنن.
به عنوان مثال، گروه ترجمه وظیفه‌اش ترجمه آموزش‌ها و متون آموزشی می‌باشد، افراد اگر عوض این گروه شوند میتوانند با هماهنگی بیشتر و دقت بالاتر ترجمه‌ها رو به دست جامعه برسونند.

عضویت در گروه‌های مختلف کاری محدودیتی ندارد و هر شخص در هر چنتا گروه که بخواهد می‌تواند فعالیت کند.

به افراد عضو شده‌ی هر گروه در انجمن، «نشان» مشخص به همراه یک سری دسترسی‌ها داده خواهد شد.

2 Likes

خلاصه گفته‌های بنده در جلسه ۱۹ شهریورماه سال ۱۴۰۰:

عطف صحبت‌های به‌عمل آمده در خصوص «تغییرات ساختاری در مدیریت OSM Iran» پیشنهادات زیر ارائه شد:

• با توجه به عدم حضور تعداد زیادی از اعضا، بررسی «گروه‌ ناظران» به جلسه دیگری موکول شود که حداقل اعضای بیشتری حاضر باشند.
  • با توجه به زمان‌بر بودن روند بررسی، محل تصمیم‌گیری به جای جلسات هفتگی گروه در تلگرام، به انجمن منتقل شود که هم مشارکت بیشتری را امکان‌پذیر می‌کند و هم زمان کافی در اختیار اعضا قرار می‌دهد.
  • از واژه «تیم» به‌جای واژه فعلی «گروه» استفاده گردد.
  • با توجه به زمان کوتاه جلسه، صرفا در مورد «تیم‌های کاری» صحبت کرده و شیوه‌نامه فعالیت و شرایط را در همین جلسه مشخص کنیم که متاسفانه فرصت نشد.
  • با توجه به گنگ بودن مسئله، به‌صورت موقتی با اعطای نقش‌های کاربری مورد بحث که قطعا باعث افزایش انگیزه، مشارکت و همچنین تقسیم کار بین اعضا خواهد شد، نسبت به بازخورد گرفتن و تعیین بهتر شرایط اقدام نماییم.
  • ترجیحا برای شروع حداقل شرایط درنظر گرفته شود تا هم مانع آزار اعضای درخواست‌‌کننده شود و هم زمان را از دست ندهیم.

در خصوص سایر مسائل مطرح شده هم، ابراز نگرانی شدید کردم نسبت به ضعف ارتباطات و هماهنگی که متاسفانه باعث شد جلسه روز پنج‌شنبه با یک روز تاخیر برگزار شود :smiley: و همچنین خواهش کردم افرادی جهت قبول مسئولیت و فعالیت در «تیم ارتباطات» انتخاب گردیده یا معرفی شوند.

پیشنهاد تغییر اسامی را قبلا در این نوشته پیشنهاد داده‌ام.

همچنین لطفا «تیم آموزش» در کنار سایر تیم‌ها ایجاد شود یعنی بشود:
تیم ارتباطات، تیم نظارت بر داده‌ها، تیم ترجمه، تیم برنامه‌نویسی، تیم آموزش

با نهایت تشکر

2 Likes